16 stycznia 2011

Kleszcze - łąki, bagna, lasy - tereny wysokiego ryzyka

W Europie wzrasta zapadalność na chorobę z Lyme zwaną boreliozą - bo zwiększa się populacja kleszczy. Kleszcze żyją nie tylko w lasach, ale również na łąkach, bagnach i wrzosowiskach, a także wszędzie tam, gdzie pasie się bydło i dzikie zwierzęta. 

Może spotkałeś się z teorią, że najlepszym sposobem pozbycia się kleszcza wczepionego w skórę jest przypalenie go papierosem. Nie rób tego. Żar może sprawić, że owad będzie się starał wryć jeszcze głębiej.  
Wbrew dość powszechnemu przekonaniu nie pomaga także smarowanie kleszcza wazeliną czy naftą. Jedyną metodą jest ostrożne usunięcie owada pęsetą.

Usuwanie kleszcza - porady
  • Po wyprawie przez lasy albo po kilku dniach obozowania na górskiej łące warto dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. (miejsca, których nie widzisz, może sprawdzić twój partner...).
  • Jeśli znajdziesz kleszcza, który nie wczepił się jeszcze w skórę - złap go przez jednorazową chusteczkę i zniszcz.
  • Jeśli natomiast kleszcz jest już przyczepiony do skóry, oczyść to miejsce spirytusem, a następnie spróbuj usunąć kleszcza pęsetą - za odwłok, chwytając jak najbliżej skóry. Ciągnij delikatnie, ale zdecydowanie, aż puści. Jeśli szarpniesz za mocno albo jeśli będziesz próbował ściskać czy wykręcać kleszcza, to jego głowa może się oderwać i pozostać w skórze, wywołując zakażenie.
  • Dokładnie oczyść i odkaź miejsce po kleszczu, a potem pokaż je lekarzowi. Boreliozę w jej początkowym stadium można łatwo zlikwidować odpowiednim antybiotykiem. Im później - tym gorzej.

Brak komentarzy: