Z nadwrażliwością piersi jest trochę podobnie, jak z fazami Księżyca - zmniejsza się i zwiększa cyklicznie. Poniżej - kilka rad, jak poradzić sobie z dyskomfortem wywoływanym przez hormony. Witaminy, środki ziołowe i odpowiednie olejki pomogą kontrolować poziom płynów i zachować względną równowagę hormonalną przyjazną dla piersi (czyli więcej progesteronu, mniej estrogenów). Także niewielkie zmiany w diecie mogą bardzo pomóc.
Wrażliwe piersi - porady
- Kiedy bierzesz prysznic, namydl piersi i łagodnie masuj je od środka klatki piersiowej w kierunku pach. Poprawisz w ten sposób przepływ krwi i limfy, przezroczystego płynu, który jest nośnikiem ciał odpornościowych w organizmie.
- Zawiń w ręcznik torbę kostek lodu albo po prostu torebkę mrożonego groszku i przykładaj taki zimny kompres do piersi - po 10 minut na każdą. Chłód zmniejsza obrzmienie i przynosi ulgę w bólu.
- Mniszek pospolity (mniszek lekarski) jest naturalnym środkiem moczopędnym. Możesz przyjmować kapsułki z wyciągiem z mniszka albo przyrządzić napar ze sproszkowanego korzenia tej rośliny - kupisz go w torebkach do zaparzania w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych aptekach. Zanurz torebkę w szklance wrzątku na 10 minut. Pij 2 szklanki herbatki dziennie, około godziny po większych posiłkach.
- Olejek z wiesiołka dwuletniego od lat stosowany był na zmniejszenie dolegliwości przedmenstruacyjnych. Zawiera kwas tłuszczowy gamma-linolenowy (GLA), który pomaga wyrównywać poziom kobiecych hormonów i zmniejsza okresową wrażliwość piersi. Zażywaj dziennie 2 kapsułki po 1000 miligramów przez ostatnie 10 dni cyklu, najlepiej w czasie posiłków, żeby GLA lepiej się wchłaniał.
- Witaminy E i B6 przyjmowane razem także mogą przynieść ulgę. Optymalna dawka to 500 miligramów witaminy E i 50 miligramów B6 dziennie. Bardzo trudno przyjąć taką dawkę w pożywieniu - dlatego jedz dużo kiełków pszenicy, używaj w kuchni olejów roślinnych, jedz orzechy, ziarna i produkty pełnoziarniste (zawierają witaminę E), a także awokado, ryby, drób, chude mięso, banany i szpinak (są bogate w witaminę B6)
- W czasie, kiedy twoje piersi są szczególnie wrażliwe, zamiast stanika z fiszbinami noś biustonosz podtrzymujący. Niektóre panie w tym czasie zakładają miękki, podtrzymujący stanik także na noc. Kiedy przymierzasz nowy biustonosz, sprawdź dokładnie, czy jego miseczki nie uciskają ani nie szczypią. Stare, porozciągane staniki, które nie spełniają już swojego zadania (nie podtrzymują odpowiednio piersi), po prostu wyrzucaj.
- Postaraj się jeść więcej soi i produktów sojowych. Badania populacyjne wykazały, że w tradycyjnych kulturach azjatyckich, gdzie je się dużo soi, kobiety rzadziej doświadczają problemów wynikających z zaburzeń poziomu estrogenu - także wrażliwości piersi i typowych objawów menopauzy. Soja zawiera fitoestrogeny, substancje roślinne przypominające estrogeny, które poprawiają działanie organizmu w czasie obniżenia stężenia własnych estrogenów (w czasie menstruacji czy menopauzy). Spróbuj sojowych pasztetów, dodaj do posiłku tofu. Doskonałym źródłem fitoestrogenów jest również mleko sojowe - jedz je z płatkami, pij mleczne koktajle.
- Jedz także dużo pokarmów zawierających błonnik - owoców, warzyw, roślin strączkowych (na przykład fasoli, groszku), a także pokarmów pełnoziarnistych. Badania dowodzą, że organizmy kobiet jedzących więcej błonnika wytwarzają więcej estrogenu.
- Ustaw swoją dietę tak, żeby nie więcej niż 30 procent przyjmowanych przez ciebie kalorii pochodziło z tłuszczów. Kobiety żyjące w kulturach o niskim spożyciu tłuszczów rzadziej miewają problemy z wrażliwością piersi.
- Jedz jak najmniej pokarmów zawierających uwodornione, czyli utwardzone tłuszcze roślinne - margaryny, ciastek robionych z jej użyciem i gotowych przekąsek. Im więcej takich tłuszczów w diecie, tym gorzej organizm radzi sobie z przetwarzaniem kwasów tłuszczowych w kwas gamma-linolenowy (GLA). A to bardzo ważny element w łańcuchu reakcji chroniących piersi przed nadwrażliwością.
- Zmniejsz spożycie metyloksantyn. "Metylo- czego? - zapytasz zapewne. Metyloksantyny to nazwa grupy substancji działających pobudzająco, do której należą między innymi kofeina i teobromina, składniki kawy i czekolady. Można je znaleźć także w wielu innych pokarmach i napojach - w coli, herbacie, winie, piwie, bananach, serze, maśle orzechowym, grzybach i marynatach. Kobiety, które cierpią na wrażliwość piersi albo występujące okresowo bolesne guzki, mogą poczuć się znacznie lepiej, kiedy zmniejszą ilość zawierających te substancje pokarmów lub w ogóle wyeliminują je ze swojej diety.
- Nie używaj za dużo soli. Uważaj także na ilość spożywanego sodu - jest go dużo w puszkowanym i paczkowanym jedzeniu. Sód wpływa na większe zatrzymywanie wody w organizmie, co może powodować obrzmienia piersi. Ogranicz jedzenie soli szczególnie na 2 tygodnie przed wystąpieniem miesiączki.
- Wypróbuj kremy lub żele zawierające progesteron. Przede wszystkim przynoszą ulgę w stanach napięcia przedmiesiączkowego i przypadłościach związanych z menopauzą, ale w przypadku nadwrażliwości piersi także mogą się okazać pomocne. Wcieraj je w skórę codziennie, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.
- Jeśli stosujesz hormonalną antykoncepcję albo hormonalną terapię zastępczą, zapytaj lekarza, czy możesz zmienić przyjmowane leki. Czasami wystarczy niewielka zmiana dawki, żeby poczuć dużą różnicę.
- Ćwicz intensywnie - 30 minut, przynajmniej 3 razy w tygodniu, zwłaszcza na tydzień przed wystąpieniem miesiączki. Wysiłek fizyczny zmniejsza poziom "hormonów stresu" w twoim organizmie - a to ma duże znaczenie, bo również te hormony odpowiedzialne są za bolesność piersi. Ćwicząc, zmniejszasz także ilość płynów w organizmie i podnosisz poziom substancji mózgowych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
- Naucz się wyciszać i uspokajać - pomogą ci w tym medytacja, ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne, które redukują stres i napięcie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz