1 maja 2011

Najlepszym sposobem na swędzące wypryski jest ich ciągłe nawilżanie...

Jest kilka rodzajów wyprysku. Wyprysk atopowy - najczęściej spotykany - zwykle dotyka osoby, które mają w rodzinie chorych na astmę lub alergików. Objawy (zaczerwieniona, swędząca skóra) pojawiają się przed ukończeniem 5. roku życia i powtarzają się od czasu do czasu przez całe dzieciństwo, a niekiedy także w wieku dorosłym. W czasie ostrych ataków na skórze mogą występować sączące się miejsca. Intensywne drapanie się może spowodować stwardnienie skóry, a nawet blizny. Skóra objęta wypryskiem i uszkodzona drapaniem jest podatna na infekcje. Inny typ wyprysku - kontaktowe zapalenie skóry - spowodowany jest bezpośrednim zetknięciem się skóry z substancją drażniącą (detergentem, mydłem, kosmetykami...).

Fachowcy są w tej kwestii zgodni: najlepszym sposobem na swędzące wypryski jest ich ciągłe nawilżanie. A to - paradoksalnie - oznacza konieczność unikania kontaktu z wodą: jak najmniej zmywania naczyń, rezygnację z częstego mycia rąk i długich kąpieli. Skórę należy chronić gęstym, tłustym kremem i nie używać półpłynnych emulsji. Trzeba także unikać czynników, które mogą zaostrzać wyprysk, takich jak proste mydła i inne środki chemiczne. I - choć to trudne - starać się nie drapać.


Wyprysk - porady
  • Zmocz kawałek gazy w bardzo zimnym mleku i przyłóż do swędzącego miejsca. Powtarzaj ten zabieg kilka razy dziennie.
  • Dodaj do kąpieli zawiesinę mąki owsianej. Drobiny mąki unoszące się w wodzie przynoszą ulgę swędzącej skórze. Być może w niektórych aptekach kupisz taką specjalną zawiesinę, ale równie dobrze możesz użyć garści płatków owsianych w torebce z gazy, z której strumień bieżącej wody wypłucze zawiesinę.
  • Nie kąp się dłużej niż 10 minut. Jeśli nie musisz - nie kąp się codziennie. Wyprysk lubi suchą skórę, a częste kąpiele usuwają warstwę olejków ochronnych zapobiegających jej wysychaniu.
  • Myj się ciepłą wodą, a nie gorącą - ta ostatnia łatwiej rozpuszcza i usuwa ochronne olejki.
  • Po kąpieli używaj gęstego kremu nawilżającego. Zapytaj w aptece o odpowiedni krem lub maść. Jeśli nie masz innej możliwości - użyj zwykłej wazeliny. Nie stosuj natomiast wodnych emulsji, które są mocno aromatyzowane.
  • Jedz pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą reakcje alergiczne. Znajdziesz je w łososiu, makreli, tuńczyku, a także w orzechach włoskich i awokado.
  • Bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 jest olej z siemienia lnianego - zażywaj łyżkę dziennie. Pamiętaj, że oleju lnianego nie wolno gotować, bo pod wpływem wysokich temperatur traci swoje dobroczynne właściwości - dodawaj go więc do sosu do sałaty, mieszaj z jogurtem lub innymi potrawami.
  • Zażywaj codziennie po 250 miligramów witaminy E, żeby przeciwdziałać wysuszaniu skóry i jej swędzeniu. Dużo witaminy E zawierają kiełki pszenicy, oleje roślinne, orzechy i ziarna. (Uwaga Nie łykaj witaminy E w kapsułkach czy tabletkach, jeśli przyjmujesz lekarstwa zmniejszające gęstość krwi - chyba że zgodzi się na to lekarz).
  • Czy twój organizm otrzymuje wystarczająco dużo witaminy A? Zalecana dawka dzienna dla kobiet to 600 mikrogramów, dla mężczyzn - 700 mikrogramów. Niestety, przedawkowanie witaminy A może być niebezpieczne, dlatego zamiast kapsułek czy tabletek lepiej jeść pokarmy, które ją zawierają (dotyczy to zwłaszcza dzieci). Bogatym źródłem witaminy A są na przykład wątróbka, olej z wątroby tłustych ryb, marchewka, zielone warzywa liściaste, żółtka jaj, produkty mleczne i żółte owoce.
  • Wąkrota azjatycka, zwana potocznie gotu kolą - stosowana zewnętrznie łagodzi podrażnienia i swędzenie. Poszukaj w aptece kremu zawierającego wyciąg z wąkroty. Możesz także kupić wyciąg, rozcieńczyć go wodą (w stosunku 1 do 5) i robić z niego okłady. Albo sam przygotuj napar: 1-2 łyżeczki suszonej wąkroty zalej szklanką wrzątku, odczekaj 10 minut i odcedź. W naparze zmocz gazę i taki kompres przyłóż na zmienione miejsce.
  • Podobnie jak wąkrota działają także rumianek pospolity, lukrecja gładka i oczar wirginijski. Kremy i maści zawierające wyciągi z tych roślin łagodzą stan zapalny skóry.
  • Jeśli swędzące miejsce jest łatwo dostępne, tak jak na przykład wierzch dłoni - zaklej je plastrem, aby uniknąć drapania się.
  • Niektórym ludziom zdarza się drapać przez sen. Jeśli budzisz się  - ty czy twoje dziecko - ze śladami drapania na skórze, zakładaj na noc na ręce cienkie, bawełniane rękawiczki lub skarpetki.
  • Ogranicz skutki drapania się - przycinaj krótko paznokcie.
  • Lekarze uważają, że za wyprysk często odpowiedzialne są alergie pokarmowe - zwłaszcza u dzieci poniżej 2. roku życia (wywołują je między innymi jajka, sok pomarańczowy, mleko, orzechy). U dorosłych alergie pokarmowe mogą powodować produkty mleczne, pszenica, jajka, drożdże, a także owoce cytrusowe i wyciskane z nich soki. Spróbuj na miesiąc usunąć te produkty z jadłospisu, a następnie sprawdzaj je pojedynczo i obserwuj reakcje skóry. Szczególnie u dzieci usunięcie potencjalnych alergenów z diety może przynieść szybką, widoczną poprawę. U dorosłych poprawa nie jest zwykle tak wyraźna, niemniej - zauważalna. Zanim jednak zdecydujesz się na eksperymenty z dietą - poradź się lekarza.
  • Zminimalizuj działanie roztoczy i innych alergenów obecnych w kurzu - utrzymuj dom (zwłaszcza sypialnie dzieci) w czystości. Postaraj się kupić antyalergiczne poszewki na poduszki oraz materace i - jeśli to możliwe zrezygnuj z dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli. Zwierzęta domowe powinny mieć zakaz wstępu do sypialni. Pościel pierz zawsze w wysokich temperaturach (co najmniej 60 stopni Celsjusza).
  • Zimą włączaj w sypialni nawilżacz.
  • Jeśli masz zmywarkę - nie zmywaj ręcznie, a zwłaszcza nie zakładaj gumowych rękawiczek. Jeśli musisz - zakładaj je na cienkie bawełniane rękawiczki. Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z lateksem, który dla wielu ludzi jest silnym alergenem i może wywołać wyprysk albo pogorszyć już istniejący.
  • Do prania używaj jak najmniej proszku. Najlepiej kupuj proszki nieperfumowane i bez barwników (najlepsze są proszki dla alergików albo dla małych dzieci). Nie używaj wybielaczy i płynów zmiękczających.
  • W pralce nastawiaj zawsze program z dodatkowym płukaniem, żeby dokładnie usunąć resztki detergentu.
  • Miałeś kontakt z substancjami, które mogły wywołać reakcję alergiczną? Kontaktowe zapalenie skóry może być spowodowane przez nikiel wykorzystywany jako jeden z elementów w biżuterii, lateks, perfumy i środki czyszczące.
Jeśli wyprysk rozprzestrzenia się albo nawraca mimo stosowania wymienionych wyżej środków - skontaktuj się z lekarzem. Podobnie - jeżeli podrażniona skóra wykazuje objawy zakażenia - pojawiają się na niej ranki, łuszczenie, sączy się wydzielina surowicza lub ropna, widoczne są czerwone smugi, odczuwasz nadmierny ból, masz gorączkę, a w zmienionym miejscu skóra ulega obrzękowi.


Daruj sobie kremy i maści zawierające kortykosteroidy, sprzedawane bez recepty, mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wyprysku. Jeżeli jednak używasz ich zbyt często - na przykład codziennie przez ponad 3 tygodnie - mogą spowodować ścieńczenie skóry lub inne jej uszkodzenia!

    Brak komentarzy: