7 maja 2011

Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach ciała, trzeba się zająć jego przyczyną.


Natura wyposażyła nas w zapach ciała, który miał za zadanie przywabiać osobniki przeciwnej płci. Dzisiaj już to tak nie działa...Podstawowy problem polega na tym, że są różne rodzaje potu. Gruczoły potowe na większej części naszego ciała wydzielają bezbarwny, bezzapachowy pot, który chłodzi nasze ciało, kiedy paruje. Natomiast tak zwane gruczoły apokrynowe, zlokalizowane głównie pod pachami i w pachwinach, wydzielają nieco inną substancję, stanowiącą pożywkę dla bakterii - a efekty ich przemiany materii dają właśnie nieprzyjemny zapach. Stres, owulacja, podniecenie seksualne czy złość mogą pobudzać gruczoły apokrynowe do nadprodukcji potu. Także niektóre choroby i lęki sprawiają, że organizm wydziela charakterystycznie pachnące substancje.

Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach ciała, trzeba się zająć jego przyczyną, a nie tylko objawem. Dezodoranty maskują jedynie przykry zapach, choć niektóre z nich blokują także działanie gruczołów potowych. Jeśli takie środki nie pomagają - albo jeśli wolimy naturalne metody - jest wiele sposobów, które można wykorzystać. Zmagania z zapachem zaczynają się w porannej kąpieli i toczą się przez cały dzień.


Zapach ciała - porady
  • Myj się antyseptycznym mydłem zapachowym. Skuteczne są też mydła z olejkiem drzewa herbacianego (z malaleuki skrętnolistnej) dostępne w drogeriach i aptekach. Możesz używać specjalnych antybakteryjnych mydeł w płynie - zostawiają one na skórze warstwę antybakteryjnych substancji, które działają długo po myciu. Jeśli te mydła nie podrażniają twojej skóry - sięgaj po nie codziennie. Jeżeli są za ostre i działają wysuszająco - używaj ich rzadziej i tylko do okolic pach i pachwin.
  • Jeśli mydła antybakteryjne nie pomagają, spróbuj silniejszych środków. W aptekach można kupić bez recepty specjalne chirurgiczne płyny do mycia, takie jak Betadine. Są tak skuteczne, że używają ich chirurdzy, myje się nimi także ciała pacjentów przed operacją. Niestety, takie płyny bardzo wysuszają skórę, należy więc używać ich tylko pod prysznicem (dokładnie spłukując) i myć nimi przede wszystkim najsilniej pocące się miejsca. Wyciśnij na rękę odrobinę płynu, umyj się nim pod pachami i w pachwinach, a potem dokończ mycie zwykłym mydłem.
  • Aby pozbyć się większości bakterii powodujących nieprzyjemny zapach, kilka razy dziennie przetrzyj się pod pachami wacikiem zamoczonym w occie winnym. Jeśli golisz pachy - nie rób tego po goleniu. Uwaga ta dotyczy także kolejnej rady.
  • Pocące się miejsca możesz nacierać płynem tonizującym z wyciągiem z oczaru wirginijskiego. Aplikuj go bezpośrednio na skórę. Płyn działa odświeżająco i osuszająco.
  • Szczególnie pocące się miejsca posypuj sodą oczyszczoną albo mąką kukurydzianą - obie substancje wchłaniają wilgoć, a soda dodatkowo działa bakteriobójczo.
  • Regularnie gol włosy pod pachami. Włosy zatrzymują pot, ułatwiając w ten sposób rozwój bakterii.
  • Codziennie zmieniaj koszulę, a szczególnie w gorące dni - wtedy nawet 2 razy dziennie.
  • Wymienione niżej płyny możesz stosować pod pachami, ale nie w pachwinach lub w okolicach krocza.
  • Olejek drzewa herbacianego (z mamaleuki skrętnolistnej) może pomóc zmniejszyć pocenie i przykry zapach. Stosuj go tak długo, dopóki nie podrażnia skóry. Olejek działa bakteriobójczo.
  • Olejki eteryczne, an przykład z lawendy, sosnowy i miętowy, także zwalczają bakterie. Mogą jednak wywołać podrażnienie, więc najpierw przetestuj je na niewielkiej powierzchni skóry.
  • Aromatyczna szałwia lekarska działa bakteriobójczo i zmniejsza pocenie się. Kup nalewkę z szałwii albo rozcieńczony olejek szałwiowy w sklepach ze zdrową żywnością. Możesz także przyrządzić napar z liści szałwii - świeżych lub suszonych. Uważaj - jeśli smarujesz się olejkiem lub naparem z szałwii, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, zanim dotkniesz nimi twarzy.
  • Soki owoców cytrusowych, takich jak cytryna, zmieniają odczyn (pH) skóry na bardziej kwaśny. Bakterie źle znoszą kwaśne środowisko. Weź nieco soku z cytryny i posmaruj nim skórę pod pachami i w pachwinach, a potem osusz, przykładając ręcznik.
  • Jedz dużo szpinaku, boćwiny, włoskiej kapusty i jarmużu. Zielone warzywa liściaste zawierają mnóstwo chlorofilu, który działa jak najlepszy dezodorant, maskując naturalny zapach ciała.
  • Możesz także kupić tabletki zawierające chlorofil. Produkuje je wiele firm na bazie takich roślin, jak krasnorosty, jęczmień czy morskie glony. Przeczytaj dokładnie ulotkę, gdzie znajdziesz wskazówki dotyczące dawkowania.
  • Natka pietruszki także dobrze działa na przykre zapachy. Możesz ją żuć (kilka gałązek dziennie) albo zrobić z niej napar (łyżeczkę świeżej, siekanej natki zalej szklanką wrzątku i parz przez 5 minut, a potem pij lekko ostudzony).
  • Herbatka lipowa pobudza wydalanie z organizmu produktów przemiany materii, co może zmienić zapach potu. Zaparza się ją z kwiatów lipy; jej zapach przypomina herbatkę jaśminową.
Ciągłe, obfite pocenie się może być objawem nadczynności tarczycy, niskiego stężenia cukru we krwi, a także problemów z częścią układu nerwowego odpowiedzialną za pocenie się. Jeśli uważasz, że pocisz się zbyt mocno, albo jeśli podejrzewasz, że przyczyną takiego stanu mogą być problemy zdrowotne - powiedz o tym lekarzowi. Jeżeli lekarstwo, które zażywasz, powoduje nieprzyjemny zapach ciała, zapytaj lekarza, czy nie ma możliwości zmiany leku.

    2 komentarze:

    Anonimowy pisze...

    polecam hosting w http://ddr.pl

    Anonimowy pisze...

    BZDURA
    Powyższe metody spowodują coraz bardzjej nieprzyjemny zapach nie mający wiele wspólnego z typowym zpachem człowieka. Wyjałowienie skóry powoduje rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Kiedyś mmiałem problem ze stopami. Gy zacząłem je myć bez mydła (przynajmniej co drugi dziań) mogę w towarzystwie zdjąć buty nawet po 2 dniach ciężkiej pracy i w trzydniowych skarpetkach.
    Nic bardiej szkodliwego niż mydło antybakteryjne. Pamiętajmy, że na naszej skórze żyją miliony dobroczynnych bakterii, które zapewniają naszej skórze optymalne ph i chronią przed grzybicami, alergiami itp.
    Artykuł chyba sponsorują firmy farmaceutyczne, które sprzedają najpierw mydło, potem balsam nawilżający, potem środki przeciwgrzybicze.
    RADZĘ SPRÓBOWAĆ KĄPIEL CO 1-2 DNI, DOKŁADNE MYCIE PRYSZNICEM, LETNIĄ WODĄ BEZ MYDŁA. PO DWÓCH - TRZECH TYGODNIACH EFEKTY BĘDĄ ZADZIWIAJĄCE!!!