W przypadku kobiet uczucie pieczenia podczas oddawania moczu zwykle oznacza zakażenie dróg moczowych. Jedna kobieta na pięć przechodzi taką infekcję - znaną jako zapalenie pęcherza moczowego - co najmniej raz w roku. Mężczyźni cierpią na zakażenie dróg moczowych rzadziej. Jeśli lekarz przepisze antybiotyki, należy wziąć całą serię. Tymczasem dobrze jest pić sok żurawinowy - naprawdę działa - i postępować według podanych tu zaleceń, aby skrócić czas zakażenia i złagodzić ból.
Zakażenie dróg moczowych - porady
- Przy pierwszych oznakach zakażenia przyrządź zimny, pieniący się napój z sody oczyszczonej. Rozpuść 1/4 łyżeczki sody w 125 mililitrach wody. Wypij 2 szklanki wody, a następnie przygotowany napój. Pod wpływem sody mocz staje się mniej kwaśny, co zmniejsza wrażenie szczypania i pieczenia, gdy siusiamy.
- W ciągu dnia pij szklankę wody mniej więcej co godzinę. Kiedy przepłukujesz drogi moczowe wodą, przy okazji wymywasz bakterie. Poza tym im więcej wody pijesz, tym bardziej rozcieńczasz mocz, przez co jest on mniej drażniący.
- Badania naukowe wykazały, że sok z owoców żurawiny (błotnej lub wielkoowocowej) rzeczywiście pomaga kobietom szybciej wyleczyć się z zakażenia dróg moczowych. Przede wszystkim jednak działa on profilaktycznie. Nie ma w tym soku niczego takiego, co hamowałoby namnażanie się bakterii, ale zawiera on związek chemiczny, który uniemożliwia bakteriom osadzanie się na ściankach dróg moczowych. A jeśli bakterie nie osadzają się, z łatwością są wypłukiwane wraz z moczem. Pij 300 mililitrów soku dziennie, zarówno po to, by zapobiec zakażeniu dróg moczowych, jak i je leczyć.
- Unikaj napojów z owoców cytrusowych, soku pomidorowego, kawy i alkoholu. Mogą one zwiększyć bolesność przy oddawaniu moczu.
- Przyrządź filiżankę naparu z czosnku pospolitego. Choć niektórym wydaje się on wstrętny, to jeśli cierpisz z powodu bólu przy zapaleniu pęcherza moczowego, warto spróbować wszystkiego. Czosnek zawiera silne bakteriobójcze związki, doskonale zwalczające drobnoustroje, wywołujące zakażenie dróg moczowych. Obierz kilka świeżych ząbków czosnku, dokładnie je rozgnieć, a następnie wrzuć do ciepłej wody. Odczekaj 5 minut.
- Zaparz herbatkę z lubczyku ogrodowego. Filiżanką wrzącej wody zalej 2 łyżeczki mielonego, suszonego korzenia, parz przez 10 minut, a następnie przecedź i wypij. To ogrodowe zioło zawiera składniki o przeciwzapalnym i bakteriobójczym działaniu. Działa również moczopędnie, dzięki czemu pomaga przepłukiwać układ moczowy.
- Spróbuj pić herbatkę z pokrzywy zwyczajnej, która działa moczopędnie. Dzięki niej będziesz oddawać więcej moczu, co pomoże wypłukać bakterie z układu moczowego. Łyżeczkę suszonego zioła zalej filiżanką gorącej wody; pij filiżankę dziennie.
- Kiedy mocz jest zasadowy, jak to się zdarza u osób ściśle przestrzegających diety wegetariańskiej, szczególnie zaleca się mącznicę lekarską. Inni także mogą stosować to zioło, ale powinni wtedy przez jakiś czas przestrzegać ścisłej diety, która składa się z mnóstwa owoców i warzyw oraz niewielkiej ilości mięsa. Mącznica jest zdrewniałą krzewinką - jej liści od setek lat używano w leczeniu zakażeń dróg moczowych (mają antyseptyczne właściwości). Przyjmuj 1 lub 2 kapsułki 100-200-miligramowe 3 razy dziennie podczas posiłków. Przerwij zażywanie tego zioła, gdy znowu poczujesz się lepiej, i nie stosuj go dłużej niż przez tydzień, ponieważ wysokie dawki przyjmowane przez dłuższy czas mogą uszkodzić wątrobę. Jeśli przyjmujesz mącznicę, nie łykaj równocześnie witaminy C; zwiększy ona kwaśny odczyn moczu i zniesie korzystne działanie mącznicy.
- Gorzknik kanadyjski jest naturalną bronią przeciw bakterii Escherichia coli, która często jest sprawcą zakażenia dróg moczowych. Zioło to nie tylko zwalcza bakterie, ale także pobudza układ immunologiczny i pomaga leczyć stan zapalny w drogach moczowych. Przyjmuj od 500 do 1000 miligramów wyciągu z korzenia gorzknika raz dziennie, nie dłużej niż przez tydzień.
- Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularne oddawanie moczu - przynajmniej co 4 godziny - i całkowite opróżnianie pęcherza za każdym razem; kiedy myślisz, że już skończyłeś, poczekaj (kobiety powinny wstać), a następnie spróbuj oddać mocz po raz drugi.
- Witamina C i bioflawonoidy chronią pęcherz moczowy przed osadzaniem się na jego ściankach bakterii. Przyjmuj do 1000 miligramów witaminy C i do 600 miligramów bioflawonoidów dziennie.
- Jeśli stosujesz środki plemnikobójcze lub krążek dopochwowy, spróbuj wybrać inny rodzaj antykoncepcji. Środki te mogą sprzyjać zakażeniu dróg moczowych, zmieniając bakterie stanowiące naturalną florę fizjologiczną w pochwie. Bakterie te mogą przedostać się do cewki moczowej. Ponadto krążki powodują mechaniczne podrażnienie.
- Używaj delkatnych, bezzapachowych mydeł i nie stosuj do kąpieli wonnych olejków oraz pieniących płynów.
- Nie jedz pewnych pokarmów, między innymi szparagów, szpinaku, buraków, surowych marchewek, pomidorów, owoców cytrusowych, truskawek, czerwonego mięsa i mleka - one wszystkie nasilają zapalenie pęcherza moczowego.
- Przestrzegaj higieny okolic odbytu i narządów płciowych. Zawsze myj się przed współżyciem i idź zaraz potem do toalety. Mocz wypłucze bakterie, które zostały wprowadzone do cewki moczowej podczas stosunku.
- Po skorzystaniu z toalety wycieraj się zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych.
- Kiedy bielizna jest ciepła i wilgotna, staje się doskonałym podłożem dla rozwoju bakterii. Zamiast bielizny ze sztucznych włókien noś luźną bawełnianą bieliznę, która "oddycha". Unikaj również nylonowych rajstop i obciskających spodni.
- Z tego samego względu nie chodź za długo w wilgotnym, dopasowanym kostiumie kąpielowym. Po wyjściu z wody jak najszybciej przebierz się w suche ubranie.
- Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że kobiety, które często jadły ser i jogurt, rzadziej zapadały na zakażenie dróg moczowych - być może dlatego, że w tych pokarmach znajdują się pożyteczne bakterie, hamujące rozwój tych "złych". Codziennie jedz 2 lub 3 pojemniki biojogurtu, który zawiera przyjazne bakterie Lactobacillus acidophilus. Jest to szczególnie ważne, gdy przyjmujesz antybiotyki, które zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również niszczą te pożyteczne.
Wprawdzie niewielu mężczyzn zapada na zakażenie dróg moczowych, to jednak w przypadku każdego mężczyzny z powiększonym gruczołem krokowym ryzyko jest większe niż przeciętne. Na szczęście istnieje wiele leków, które mogą pomóc poradzić sobie z tym problemem.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy zapalenia pęcherza moczowego - bieganie do toalety co 10 minut i nieznośne uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu - które utrzymuje się ponad 24 godziny od rozpoczęcia leczenia domowymi sposobami. Powinieneś również iść do lekarza, jeżeli uczuciu pieczenia towarzyszy wydzielina z pochwy lub penisa; gdy objawom towarzyszy ból pleców, dreszcze lub gorączka; gdy w moczu pojawia się krew. Porozmawiaj z lekarzem także wtedy, gdy masz nawroty zapalenia pęcherza mimo stosowania środków profilaktycznych albo gdy jesteś w ciąży.
3 komentarze:
zaraz zaraz, czegos tu nie rozmumiem - unikac soku z cytrusow? ja zawsze jak cos sie dzieje, to lykam prouro, witamine c i pije wode z... cytryna, duzo wody wlasnie z cytryna. to znaczy ze cytryna jest niewskazana czy co?
"Unikaj napojów z owoców cytrusowych, soku pomidorowego, kawy i alkoholu. Mogą one zwiększyć bolesność przy oddawaniu moczu."
W tym przypadku chodzi o zakwaszenie moczu, co zwiększa bolesność podczas jego oddawania.
Niestety najczęściej jest tak, że jak raz się doprawi pęcherz, to problem wraca jak bumerang! a leczenie w Polsce jest bardzo nieprofesjonalne! lekarze rzadko zlecają badania, posiewy.. raczej od razu zapisują antybiotyk, który niekoniecznie pomaga :(
Prześlij komentarz