25 czerwca 2011

Wydaje nam się, że pod powiekami mamy piasek - zapalenie spojówek może być bardzo niebezpieczne dla wzroku

Kiedy oczy są zaczerwienione, podrażnione i kleją się od gęstej wydzieliny - prawdopodobnie mamy zapalenie spojówek. Spojówki to przezroczyste błony pokrywające od wewnątrz nasze powieki i gałkę oczną. Chorobę powoduje zwykle infekcja bakteryjna lub wirusowa, a czasami - alergiczna reakcja organizmu na pyłki roślin, kosmetyki, składniki płynu do płukania szkieł kontaktowych i inne substancje. W zależności od rodzaju i intensywności stanu zapalnego oczy mogą boleć, swędzieć, obficie łzawić, a nawet stać się bardzo wrażliwe na światło. Gęsta wydzielina może w czasie snu sklejać powieki i rzęsy.

Jest to nieprzyjemna przypadłość. Oczy swędzą, czasami bolą. Wydaje nam się, że pod powiekami mamy piasek. W dodatku - fatalnie wyglądamy. Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie lub wirusy może być niebezpieczne dla oczu. Co robić? Zdecydowanie należy pójść do lekarza. Jeśli mamy infekcję bakteryjną, lekarz przepisze krople do oczu z antybiotykiem, który przyspieszy leczenie. A czekając na poprawę można spróbować jakoś sobie radzić z męczącymi objawami.

Trzy typy zapalenia spojówek

Główne typy zapalenia spojówek różnią się przede wszystkim czynnikiem, który je wywołuje. Objawy mogą być podobne, ale lekarz bez trudu je rozpozna. 

WIRUSOWE ZAPALENIE SPOJÓWEK
  • Infekcja zwykle atakuje najpierw jedno oko, potem ewentualnie drugie.
  • Wodnista wydzielina
  • Oczy są przekrwione lub podrażnione.
BAKTERYJNE ZAPALENIE SPOJÓWEK
  • Zwykle atakuje tylko jedno oko, ale może przenieść się na drugie.
  • Oczy są podrażnione, przekrwione, występuje uczucie "piasku pod powiekami".
  • Obfita wydzielina.
ALERGICZNE ZAPALENIE SPOJÓWEK
  • Zwykle atakuje oboje oczu naraz.
  • Oczy łzawią i swędzą.
  • Powieki są opuchnięte.


Zapalenie spojówek - porady
  • Pomóc mogą gorące albo zimne okłady na oczy. Jeśli z oczu sączy się płyn, zmocz czystą szmatkę w ciepłej wodzie i zrób okład, żeby płyn nie zasychał na powiekach. Jeśli oczy puchną i swędzą - zastosuj raczej zimny okład, szczególnie jeżeli masz zapalenie spojówek na tle alergicznym. Stosuj jeden z tych okładów (albo oba, po kolei) 3-4 razy dziennie po 5 minut. Za każdym razem użyj nowej, czystej szmatki lub gazy.
  • Wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny szamponu dla dzieci (w stosunku 10 do 1) myj oczy z sączącego się płynu i jego zaschniętych resztek. Ciepła woda zmiękczy zaschniętą wydzielinę, a szampon oczyści miejsce zetknięcia powiek i rzęs.
  • Myj oczy wodą z solą. Zagotuj 1/2 litra wody, dodaj łyżeczkę soli i gotuj na wolnym ogniu przynajmniej przez 15 minut. Poczekaj, aż roztwór ostygnie. Użyj sterylnego zakraplacza albo specjalnego kieliszka do płukania oczu, aby przepłukać tym płynem oko. Po każdym użyciu zakraplacz czy kieliszek powinien być wysterylizowany (wygotuj go).
  • Płyn do przemywania oczu z gorzknika kanadyjskiego także pomaga zwalczać infekcję. Gorzknik zawiera berberynę - substancję o właściwościach bakteriobójczych. Łyżeczkę suszonego gorzknika wsyp do wrzątku, gotuj przez 10 minut, odcedź i wystudź. Zakraplaj 3 razy dziennie używając sterylnego zakraplacza.
  • Jeśli lekarz zapisał ci krople albo maść do oczu - czy to zawierające antybiotyk, czy steroidy - stosuj je codziennie przed snem, aby mieć pewność, że nie obudzisz się rano z oczami sklejonymi wydzieliną. Aplikuj lekarstwo w taki sposób, żeby końcówka zakraplacza czy tubki z maścią nie dotykała oczu - inaczej możesz przenieść bakterie lub wirusy na opakowanie leku i przy następnej aplikacji ponownie zarazić oczy.
  • Doskonale działa okład z rumianku pospolitego. Torebkę z rumiankową herbatką wrzuć do ciepłej (nie gorącej!) wody na 2-3 minuty, po wyjęciu odciśnij nadmiar płynu i przyłóż na oko; okład trzymaj przez około 10 minut. Powtarzaj zabieg 3-4 razy dziennie, za każdym razem biorąc nową torebkę rumianku. Zamykaj oczy - lepiej, żeby woda z rumiankiem nie dostawała się bezpośrednio pod powieki.
  • Specjaliści ajurwedy, tradycyjnej medycyny indyjskiej, zalecają w przypadku zapalenia spojówek okłady ze świeżych liści kolendry. Zmiksuj garść kolendry w 100 mililitrach wody. Odcedź nadmiar płynu, a pozostałą miazgę nakładaj na zamknięte powieki. Pozostaw okład na oczach przez kilka minut, potem dokładnie go zetrzyj, zanim otworzysz oczy.
  • Inna metoda rodem z Indii - łyżeczkę nasion kolendry wrzuć do szklanki wrzątku i gotuj przez około 15 minut. Odcedź, wystudź i używaj tej wody do przemywania oczu (zamkniętych!). Zanim otworzysz oczy, dokładnie wytrzyj pozostały płyn.
  • Żeby uniknąć ponownego zakażenia oczu, nie rób makijażu i nie noś szkieł kontaktowych, dopóki infekcja nie będzie całkowicie wyleczona. Wyrzuć wszystkie szczoteczki i tusze do rzęs, których używałaś, kiedy pojawiło się zapalenie spojówek.
  • Staraj się nie dotykać oczu. Jeśli dotkniesz ich przypadkiem, umyj ręce wodą i mydłem, wytrzyj papierowym ręcznikiem albo wysusz suszarką - raczej nie używaj zwykłego ręcznika do rąk.
  • Jeśli musisz przecierać oczy, za każdym razem i dla każdego oka używaj nowej, jednorazowej chusteczki. Zużyte wrzucaj do szczelnie zamykanej plastikowej torebki i myj ręce. Kiedy torebka jest pełna - wyrzuć ją osobiście i także dokładnie umyj ręce.
  • Noś przy sobie żel do mycia rąk i używaj go, kiedy nie masz dostępu do mydła i wody.
  • Na czas zapalenie spojówek zrezygnuj z noszenia szkieł kontaktowych. Kiedy choroba ustąpi, przed założeniem soczewek dokładnie je zdezynfekuj, I nigdy, pod żadnym pozorem nie próbuj myć szkieł kontaktowych śliną.
  • Codziennie pierz w pralce ręcznik, szczególnie ten, którym wycierasz twarz, a także poszewkę na poduszkę. Pomoże to uniknąć powtórnego zakażenia, a także przeniesienia infekcji z jednego oka na drugie. Pamiętaj również, że istnieje ryzyko, iż ktoś przez pomyłkę wytrze twarz twoim ręcznikiem i zarazi się.
  • Kiedy jesteś chory, poproś kogoś innego, aby ścielił łóżko. Bakterie wywołujące zapalenie spojówek mogą się dostać z twoich rąk na pościel.
  • Jeśli na zapalenie spojówek choruje twoje dziecko, zbyt małe, żeby przestrzegać tych zasad - nie powinno w tym czasie chodzić do szkoły czy przedszkola.
  • Jeśli swędzą cię oczy, a wydzielina jest gęsta i ciągnie się, to być może powodem zapalenia spojówek jest reakcja alergiczna. Spróbuj doustnych środków antyhistaminowych (dostępnych bez recepty), aby zmniejszyć opuchliznę i swędzenie.
  • Postaraj się unikać tego, na co jesteś uczulony - pyłków kwiatów, zwierzęcej sierści, kosmetyków. Może się okazać, że alergię - i stan zapalny - wywołało nowe zwierzę w domu, nieużywany wcześniej kosmetyk lub szampon.
  • Aby lepiej radzić sobie ze stanem zapalnym na tle alergicznym, zażywaj witaminę C i kwercetynę. Zalecana w takim przypadku dzienna dawka witaminy C to 1000 miligramów (podzielone na kilka porcji), kwercetyny - 1500 miligramów.
Jeśli objawy są poważne - koniecznie idź do lekarza. Lekkie przypadki zapalenia spojówek (najczęściej wirusowe) zwykle przechodzą same w ciągu tygodnia. Inne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu. Natychmiast idź do lekarza, jeśli zaczynasz widzieć niewyraźnie, jak przez mgłę. Jeżeli w pobliżu oczu pojawiają się czerwone grudki lub pęcherzyki, jeżeli zapalenie nie przechodzi po tygodniu albo jeśli po 3-4 dniach kuracji nie ma żadnej poprawy. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek szybka pomoc może zapobiec komplikacjom. 

    1 komentarz: