12 lipca 2011

Bolą stawy? Witam w klubie.

Jest ponad sto różnych rodzajów zapalenia stawów, ale najczęstsza jego postać to osteoartretyzm, czyli zapalenie kostno-stawowe. Choroba objawia się bólem, sztywnieniem i obrzękiem stawów w różnych częściach ciała. Ból jest efektem zużycia się tkanki chrzęstnej, żelowej substancji oddzielającej od siebie kości, mającej za zadanie pochłaniać energię uderzeń i nacisku. Kiedy chrząstka zużywa się lub degeneruje, kość trze o kość. Zapalenia stawów można nabawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje ono u osób po 45. roku życia, rzadziej u mężczyzn niż kobiet. Inne częste postacie zapalenia stawów to reumatoidalne zapalenie stawów i artropatia łuszczycowa.

Bolą stawy? Witamy w klubie. Na zapalenia kości i stawów cierpi tylu ludzi, że różnych dobrych rad wkrótce zacznie nam udzielać nie tylko lekarz, ale bliższa i dalsza rodzina, sąsiad z przeciwka i hydraulik. Leki przeciwzapalne - te na receptę i te dostępne bez niej - pomagają zmniejszyć ból, toteż większość chorych je zażywa. Samo połknięcie pigułki i chwilowa ulga nie rozwiązuje jednak sprawy. Jest wiele sposobów na osiągnięcie podstawowego celu - swobodnego ruchu i dnia bez bólu.

Zapalenie stawów - porady
  • Aby zmniejszyć ból i spowolnić utratę tkanki chrzęstnej, zażywaj środki zawierające glukozaminę i siarczan chondroityny. Dowiedziono, że taka kuracja może pomóc osobom z lekkim i umiarkowanym zapaleniem stawów. Dawkuj obie substancje zgodnie z sugestiami na ulotkach dołączonych do opakowań. Bądź cierpliwy - zanim odczujesz poprawę, może minąć miesiąc.
  • Zażyj raz dziennie 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru lekarskiego albo 35 gramów (około 6 łyżeczek) świeżego. Wykazano, że substancje zawarte w korzeniu imbiru redukują ból artretyczny, prawdopodobnie dlatego, że poprawiając krążenie krwi, przyspieszają usuwanie szkodliwych substancji (produktów stanu zapalnego) ze stawów, odpowiedzialnych za odczucie bólu.
  • Przyjmuj 2 razy dziennie po 400 miligramów SAM-u (czyli S-andenozylometioniny). SAM jest substancją chemiczną obecną w każdej komórce naszego ciała. Zażywana przynosi ulgę w bólach artretycznych, bo zwiększa we krwi stężenie protegoglikanów - substancji odpowiedzialnych za ochronę tkanki chrzęstnej, czyniąc ją bardziej "puszystą" i optymalnie zaopatrzoną w tlen. SAM ma także właściwości przeciwzapalne. Niektóre badania sugerują, że środek ten w przypadku zapaleń kości i stawów działa przeciwbólowo równie efektywnie, jak ibuprofen. Jeśli 800 miligramów dziennie rzeczywiście ci pomaga, po 2 tygodniach zmniejsz dawkę o połowę. Skutki uboczne SAM-u nie są poważne, może jednak występować niestrawność czy nudności. Substancję tę można przyjmować z większością leków na receptę - jeśli jednak przyjmujesz lekarstwa na chorobę dwubiegunową (zaburzenia maniakalno-depresyjne) albo na chorobę Parkinsona, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem.
  • Ogrzewanie bolącego stawu może przynieść ulgę w bólu. Użyj elektrycznie podgrzewanego koca, elektrycznej poduszki czy choćby starego, dobrego termoforu. Każdy bolący staw rozgrzewaj przez 20 minut. Pomóc może także gorąca kąpiel.
  • Jeśli w stawach trwa stan zapalny, pomóc może terapia zimnem. Zawiń garść kostek lodu w ręcznik lub flanelową szmatkę i przykładaj do bolącego stawu. Zamiast lodu możesz użyć na przykład paczki mrożonego groszku.
  • Jeśli rano masz sztywne i spuchnięte ręce, śpij w ciepłych, dopasowanych rękawiczkach. Zapobiegniesz w ten sposób puchnięciu rąk. Jeżeli jednak stwierdzisz, że po nocy w rękawiczkach ręce są bardziej sztywne niż zwykle - zrezygnuj z tej metody.
  • Jedz więcej tłustych ryb. Wielu chorych na zapalenie stawów zauważyło, że po pewnym czasie od włączenia do diety potraw bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 - na przykład mięsa makreli, łososia czy sardynek - ból i sztywność zmniejszały się. Wydaje się, że kwasy te redukują stany zapalne w organizmie.
  • Możesz również przyjmować wyizolowany rybi tłuszcz (tran) zawierający odpowiednie kwasy - w postaci płynnej lub w kapsułkach. Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w tranie z wątroby dorsza mogą spowalniać, a nawet odwracać destrukcję tkanki chrzęstnej, prowadzącej do zapaleń kostno-stawowych. Zalecana dawka to 2000 miligramów suplementów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, przyjmowanych w czasie posiłków. Jeśli jednak zażywasz leki na zmniejszenie krzepliwości krwi, jeżeli masz wysokie stężenie cholesterolu albo jesteś diabetykiem - skontaktuj się z lekarzem.
  • Kapsułki z tranem możesz zastąpić olejem z siemienia lnianego. Zażywaj łyżkę dziennie - możesz go zmieszać z sokiem pomarańczowym albo dodać do sałatki.
  • Jedz orzechy. One także zawierają dobroczynne tłuszcze.
  • Skuteczny jest olejek eukaliptusowy. Nanieś kilka kropli na bolące miejsce i wmasuj w skórę. Na miejsce natarte olejkiem nie nakładaj kompresu lub elektrycznej poduszki - w wysokiej temperaturze olejek eukaliptusowy może podrażnić skórę.
  • Kapsaicyna nadaje ostrość papryce. Jest także aktywnym składnikiem wielu maści stosowanych na bolące stawy. Kapsaicyna powoduje łagodny odczyn zapalny skóry i przez drażnienie zakończeń nerwowych odwraca niejako uwagę mózgu od bolącego stawu. Niektóre maści zawierające kapsaicynę przepisuje lekarz, inne - jak Neo-Capsiderm - można kupić bez recepty.
  • Spacer, pływanie czy rower - ważne, żeby się ruszać. Niezbyt obciążające regularne ćwiczenia są ważnym elementem terapii. Im lepsza kondycja, tym mniejszy ból i sztywność stawów. Jeśli masz zapalenie stawu biodrowego, kolana czy kostki - być może będziesz musiał chodzić z laską, żeby odciążyć chory staw. Jeżeli po kilku dniach aktywności chory staw puchnie i jest zaczerwieniony - zrób sobie dzień przerwy w ćwiczeniach.
  • Zapytaj lekarza o program ćwiczeń w obciążeniu. Wzmocnione tym sposobem mięśnie lepiej podtrzymują stawy i przejmują część energii uderzeń i wstrząsów przy chodzeniu.
  • Jeśli cierpisz na zapalenie stawu kolanowego albo biodrowego, poproś lekarza, żeby zmierzył ci długość nóg. Co 5. osoba z zapaleniem tych stawów ma jedną nogę nieznacznie dłuższą od drugiej. Być może dostaniesz skierowanie do ortopedy, który przepisze ci wkładki lub odpowiednie obuwie ortopedyczne.
  • U wielu osób cierpiących na zapalenie stawów istnieje związek bólu stawów ze zmianami pogody. Nagły wzrost wilgotności powietrza albo spadek ciśnienia atmosferycznego mają wpływ na ukrwienie chorych stawów. Kiedy miła pani z telewizji przepowiada burzę, włącz odwilżacz powietrza.
  • Zachowuj wagę odpowiednią do twojego wzrostu. Niezależnie od tego, ile teraz warzysz - jeśli zrzucisz 5 kilogramów i utrzymasz tę wagę przez kolejne 10 lat, prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawów kolan zmniejszy się o połowę.
  • Spacerując nie chodź codziennie tą samą trasą. Zmiana terenu i trasy uchroni cię od obciążania wciąż tych samych stawów w ten sam sposób.
  • Zainwestuj w dobre buty. Miękkie pięty zmniejszają siłę uderzenia o ziemię przenoszoną na stopy, kostki, nogi i stawy biodrowe. Sportowe buty na płaskiej podeszwie, dobrze podtrzymujące stopę to najlepszy wybór, zwłaszcza dla twoich kolan.
  • Badania kliniczne dowodzą, że witamina C i inne przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia zapalenia stawów i jego rozwoju. Niszcząc wolne rodniki powstrzymują one degenerację kości. Zażywaj codziennie 500 miligramów witaminy C.
  • Przyjmuj także cynk. Badania około 30 tysięcy kobiet wykazały, że te, które zażywały cynk, rzadziej chorowały na zapalenie stawów. Nie przekraczaj dawki 15 miligramów dziennie, przyjmowanej w czasie posiłków - nadmiar cynku jest szkodliwy.
Przez długie lata ludzie chorzy na zapalenie stawów nosili miedziane bransoletki, wierząc, że redukują one ból. Uczeni z Australii dowiedli, że osoby noszące takie bransoletki i przyjmujące aspirynę doświadczały mniej bólu niż ci badani, którzy leczyli się jedynie aspiryną.

Nie masz pewności, na jaki rodzaj zapalenia stawów cierpisz, może się także okazać, że twoje objawy wynikają z innej choroby - dlatego każdy przypadek sztywności, obrzęku, przekrwienia i bólu stawów dobrze jest zgłosić lekarzowi. Jeśli już wiesz, że chorujesz na zapalenie stawów, skonsultuj z lekarzem każdy nowy przypadek bólu lub nasilenia jego lokalizacji, powstawania obrzęku czy przekrwień. 

 

    Brak komentarzy: