Jeśli regularnie myjesz zęby i raz na pół roku odwiedzasz dentystę, to niewielkie podrażnienie dziąsła nie musi być powodem do niepokoju. Potraktuj je po prostu jako sygnał ostrzegawczy - może powinieneś więcej uwagi poświęcać dokładnemu czyszczeniu zębów szczoteczką i nicią dentystyczną. Jeżeli jednak zauważysz zmianę wyglądu dziąseł albo jeśli zaczynają one krwawić - idź do dentysty. Jeśli ból występuje nagle i jest bardzo silny - także idź do dentysty jak najszybciej, zwłaszcza jeśli masz podwyższoną temperaturę i powiększone węzły chłonne szyi.
Może się okazać, że wytworzył się ropień - a to wymaga interwencji lekarza. Jeśli bolą nas dziąsła i potrzebujemy metody, która szybko przyniesie ulgę - warto kupić w aptece żel ze środkiem znieczulającym (najczęściej jest to benzokaina lub lidokaina). Można też spróbować płukanek i masażu dziąseł - kilka propozycji znajduje się poniżej.
Choroby dziąseł - porady
- Na ból i obrzęk dobrze działa płukanie ust słoną wodą (rozpuść łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody) przez 30 sekund.
- Zamiast wody z solą możesz także spróbować użyć wody utlenionej wymieszanej ze zwykłą, ciepłą wodą (w stosunku 1 do 1). Woda utleniona działa podobnie jak sól - uśmierza ból i zwalcza bakterie.
- Przyłóż do bolącego miejsca wilgotną torebkę z herbatą. Herbata zawiera taninę, silny środek ściągający, który redukuje obrzęknięte tkanki i pomaga zatrzymać krwawienie.
- Przyłóż do policzka - w okolicy bolącego miejsca - kostki lodu zawinięte w gazę. Zimno pomaga również zmniejszyć obrzęk, a przy tym miejscowo uśmierza ból. Przy ostrym bólu dziąsła możesz spróbować ratować się olejkiem goździkowym albo żelem do dziąseł dla niemowląt.
- Natrzyj dziąsła pastą sporządzoną z sody oczyszczonej i wody. Soda działa bakteriobójczo i pomaga zneutralizować wydzielane przez bakterie kwasy. Ale uważaj - zbyt dużo sody oczyszczonej może podrażnić delikatną tkankę dziąseł i pogłębić problem.
- Co robisz, kiedy bolą cię mięśnie? Rozsmarowujesz je. Także w przypadku bólu dziąseł masaż może pomóc. Chwyć dziąsło z dwóch stron kciukiem i palcem wskazującym i lekko naciskaj. Poprawisz w ten sposób krążenie w chorym miejscu, co z kolei przyspieszy gojenie.
- Żeby wzmocnić działanie masażu, stosuj metodę rodem z ajurwedy - do masażu używaj olejku kokosowego.
- Możesz także masować dziąsła za pomocą specjalnego drewnianego przyrządu do masażu - kupisz go w aptece. Końcówkę przyłóż do dziąsła między dwoma zębami, ustaw przyrząd pod kątem 45 stopni do linii dziąsła i przez kilka sekund wykonuj nim okrężne ruchy (kręć przyrządem wokół własnej osi, jakbyś chciał wwiercić się w dziąsło, ale bardzo delikatnie). Potem przenieś w kolejne miejsce.
- Przydatny okazuje się irygator - urządzenie do usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów za pomocą strumienia wody pod niewielkim ciśnieniem. Strumień wody nie tylko czyści, ale także masuje dziąsła, również w tych miejscach, do których nie sięga szczoteczka. Podobnie działają elektryczne szczoteczki do zębów. Mała, wirująca główka dociera tam, gdzie zwykła szczoteczka nie sięga.
- Metoda stosowana od wieków: nagietek lekarski przynosi ulgę bolącym dziąsłom, zmniejszając stan zapalny. Po prostu wcieraj nalewkę z nagietka w dziąsła.
- Możesz wypróbować stosunkowo nowy produkt - Gengigel. Jest to żel do dziąseł, który zawiera naturalny składnik ludzkiego organizmu - kwas hialuronowy występujący między innymi w tkance łącznej: przyspiesza on gojenie, działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk.
- Tańszym sposobem na zapalenie dziąseł jest płukanie ust naparem z rumianku pospolitego: 3 łyżeczki suszonego rumianku zalej szklanką gorącej wody, pozostaw na 10 minut, potem odcedź i poczekaj, aż wystygnie. Możesz przyrządzić od razu większą ilość i trzymać w lodówce.
- Płyny do płukania ust - dostępne bez recepty - także mogą pomóc. Wybierz taki płyn, który zawiera chlorek dekwalinowy albo bromek domifenu. Dowiedziono, że obie te substancje wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu płytki nazębnej. Zwróć tylko uwagę, że w większości takich płynów znajduje się także alkohol, zatem ich długotrwałe stosowanie nie jest wskazane, bo zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej.
1 komentarz:
Strasznie krwawiły mi dziąsłą przy szczotkowaniu, dentysta zalecił mi płukanie wodą z łyżeczką soli i jak na razie problem ustał
Prześlij komentarz